19 Mart 2020

Ahşap Grubu

MDF NEDİR?
Günümüz teknolojisi ve estetik değerlerini karşılamakta rakipsiz bir ürün olan MDF “Orta Yoğunlukta Lif Levha” anlamına gelen İngilizce “Medium Density Fiberboard” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. MDF, masif ahşap gibi işlenebilmekte, teknolojinin son ürünü olan CNC tezgahlarda (Computer Numerical Control) hatasız kesim, delik ve frezeleme imkanı sağlamaktadır. Temiz yüzeye ve düzgün kenarlara sahip olan levhalar, laklama, boyama ve kaplama gibi işlemler için çok elverişlidir. MDFler genelde, kayın, meşe, çam gibi ağaç türlerinden üretilir. Üretim aşaması ise şöyledir: Üretim için seçilen ağaçlar, kabuk soyma makinesinde kabuklarından temizlenir. Temizlenen odunlar yongalama makinesinden geçirilerek küçük parçalara ayrılır. Yonga adı verilen bu parçalar sert ağaç (kayın, meşe) ve yumuşak ağaç (çam) silolarında ayrı ayrı depolanır. Yongalar, rafineri ünitesinde yapılan işlemlerle liflere ayrılır ve çıkış borusunda tutkal ve diğer kimyasal ilaveleri yapılır. Bilahare kurutulan lifler, serme bunkerine gelir. Serme işlemi sonrası “mat” adı verilen lifler, kontinü preste preslenerek MDF üretimi tamamlanır. Boy kesme, kenar düzeltme ve soğutma işleminden sonra istiflenerek yarı mamul ambarına taşınır. Mevsim şartlarına göre 3-7 gün dinlendirilen levhaların yüzeyleri, zımpara makinesinde zımparalanır ve satışa hazır hale getirilir.
MDFLAM NEDİR?
Zengin desen ve renk çeşidi ile sunulan MDFLAM yaşadığımız tüm mekanların dekorasyonunda, mutfak, banyo ve modüler mobilya üretiminde tercih edilir ve beğeni ile kullanılır. Melaminli reçinelerle emprenye edilen dekor kağıtları MDF üzerine yüksek basınçlı preslerde preslenerek MDFLAM üretilir.
Zengin desen ve renk çeşidiyle sunulan MDFLAM’lar tüm mekanların dekorasyonunda, mutfak, banyo ve modüler mobilya üretiminde tercih ediliyor ve beğeniyle kullanılıyor. MDFLAM’lar, sağlam yapısı ve estetik görüntüsü ile günün moda desen ve renkleriyle uyum sağlar.